Erkut Soyak Lisesi

Soyak Toplu Konut A.Ş.’ne ait Yenişehir Yerleşmesi’nde, imar planında okul alanı olarak ayrılmış olan parselde, imar koşullarına ve arsa verilerine bağlı kalınarak, 18 derslikli bir lise binası, verilen programa uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Kapalı spor salonu, tiyatro salonu ve öğrenci kolları özel odaları gibi bu programda olmayan bazı eklemelerle, daha zengin bir işleyiş elde edilmiştir.

Kütüphaneden bilgisayar atölyesine, sahnesi ve tüm gerekli donanımları olan bir konferans ve tiyatro salonundan, çok sayıda etkinlik kolları odalarına kadar, öğrencilerin tüm gereksinimleri bu binada karşılanmıştır.

Bu binanın ana kullanıcısı olan ve her öğretim yılında yenilenen 500 öğrencinin en güzel yaşlarında ve günün en güzel saatlerini bu binada geçireceği düşüncesiyle, hem fonksiyonel anlamda kullanışlı, hem de özel bir mekan kurgusu içeren bir binada yaşamaları istenmiştir.

Öğrencilerin tüm gereksinimlerini hem iç hem de dış mekanda sağlayan bina, aynı zamanda iç açıcı, sıcak ve renkli bir etki bırakacak şekilde tasarlanmıştır. Hem işveren hem de mimar olarak bizler tarafından, öğrencilerin kullanımına sunulan bu binanın özenli bir bütünlük içermesi önemsenmiştir.

İç mekan kurgusu ve katlar arası görsel ilişki tasarımda belirleyici olurken, oluşturulan galerili iç mekanın kış koşullarında öğrenciler tarafından rekreatif olarak da kullanılabilmesi öngörülmüştür. Bu iç mekanlar ve spor salonu çatıdan gün boyu doğal ışık alabilmektedir.

Optimum verilerle, sağlıklı ve aydınlık bir sonuç elde edilmeye çalışılmıştır.