Soyak Soho

award

Bu proje Sign of The City Awards en iyi rezidans ödülünü kazanmıştır.

Soho Rezidans, Zincirlikuyu’da, merkezi ve kolay ulaşılan bir noktada, 3500 metrekare arsa üzerinde inşa edilmiş, nitelikli bir konut ve büro binasıdır. Mevcut Şişli İmar koşullarına bağlı olarak bina oturum, kontur ve yükseklikleri tanımlanmış kütle formu içinde, işverenin talepleri doğrultusunda tasarım gerçekleştirilmiştir. Her zaman olduğu gibi bu binada da Soyak Holding İnşaat bölümüyle mimar – işveren ilişkisinde birbirini ikna, doyurucu bir çalışma ve saygı içeren bir işbirliği sağlanmıştır.

Zemin üzerinde yedi normal katta yer alan konut işlevi yanında, zemin kat ve altındaki iki kata yayılan toplam 3000 metrekare büro alanı da binanın ana işlevlerinden birini oluşturmaktadır. Toplam 26000 metrekare inşaat alanına sahip binada, yer altında yer alan 5 adet otopark katıyla birlikte kat adedi 15’e ulaşmaktadır.
Her bir konut katında 6 adet 2+1 ve 5 adet 1+1 olmak üzere toplam 11 adet daire yer almakta, en üst katta yer alan daireler çatıdaki ilave yatak odalarıyla dublekse dönüşmektedir.

Konut için ve büro için zemin katta iki ayrı giriş düzenlenmiştir. Bu girişler güvenlikli ve kontrollü, aynı zamanda malzeme seçimi ve işlevsel düzenlemesiyle özen gösterilmiş alanlardır.

Kullanıcılara farklı alternatif iç mimari seçenekleri sunularak, özenli ve üst düzeyde seçimlerin daire özeline kadar taşınması sağlanmış, kullanıcıların bireysel ve diğerlerinden farklılaşabilen yaşam alanları elde etmesi için de çaba harcanmıştır.

Binanın içinde olduğu gibi dışında da, zaman içinde klasik etkisini kaybetmeyecek, sıcak ve şehirli bir bina olma duygusunu taşıyacak malzeme seçimleri yapılmıştır. Ahşap ve traverten en doğal halleriyle, ancak modern bir yorumla yan yana getirilmiş, sade, yalın ve zamansız bir sonuç elde edilmeye çalışılmıştır.

Çok sayıda konut birimi, hareketli bir büro bölümü, alt yapısı ve hizmetleriyle kompleks bir çalışma sistemine ve çevresindeki sürekli devinen şehir yaşamına karşıt olarak bina sakin olgun ve hep oradaymış gibi yaşamına başlamıştır.